۳۰ راه برای کاهش هزینه های زندگی

۳۰ راه برای کاهش هزینه های زندگی

یکی از بزرگترین چالش‌ها در امور مالی شخصی، زیاد بودن هزینه ها و یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت مالی، پیدا کردن شیوه‌هایی برای کمتر خرج کردن است. با اینکه بعضی از صورت‌حساب‌های ما ممکن است کوچک به نظر برسد، اما اثر انباشته شدن آن‌ها می‌تواند عظیم باشد درآمدهای ما را تحت‌تاثیر قرار دهد.
در این مقاله ۳۰ راه برای کاهش هزینه های روزانه خود می‌آموزید.

 

۳۰ راه برای کاهش هزینه های ماهانه

بسیاری از مردم برای به حداقل رساندن هزینه ها، به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه های ماهانه می‌گردند که پیاده سازی و اجرای آن آسان و مؤثر باشد. اینجا راه‌های متعدد و بالقوه‌ای برای صرفه جویی در مقدار زیادی پول برایتان فراهم شده است. این تکنیک‌ها زحمت آنچنانی ندارد و سطح کیفی زندگی شما را دستکم در کوتاه مدت کاهش نخواهد داد.

راه اول کاهش هزینه ها: صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل

ماشین‌ها مثل چاه‌هایی هستند که هرچه در آن پول بریزید پر نمی‌شوند؛ نه تنها ارزش آن‌ها به طور مداوم کاهش می‌یابد، بلکه آن‌ها گالن‌های بنزین را می‌بلعند و دائماً به نگهداری و در نتیجه خرج کردن پول نیاز دارند.
خودروها علاوه بر بنزین، هزینه بیمه،، هزینه پارکینگ، هزینه استهلاک و چندین نوع هزینه دیگر هم دارند.
با تمام این تفاسیر، یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه ها این است که در هزینه های مربوط به خودرو، تجدید نظر کنید.

 

از حمل و نقل عمومی استفاده کنید

با استفاده از حمل و نقل عمومی، می‌توانید مقداری پول از جمله بنزین، پارکینگ، و هزینه های تعمیر و نگهداری در طول زمان ذخیره کنید. به علاوه به نوبه خود باعث کاهش ترافیک و آلودگی سطح شهر می‌شوید. اکنون با گسترش استفاده از تاکسی‌های آنلاین همچون اسنپ و تپ سی، شما در هر لحظه می‌توانید به تاکسی دسترسی داشته باشید.

 

خودروی خود را بفروشید

اگر از خودرویتان خیلی کم استفاده می‌کنید، شاید بد نباشد آن را بفروشید.
لااقل از هزینه های سنگین بیمه و یا حوادث بالقوه‌ای که انتظارتان را می‌کشد، راحت می‌شوید. اگر بتوانید وسیله نقلیه خود را به قیمت خوبی بفروشید، می‌توانید از پول بدست آمده برای سرمایه گذاری در جایی دیگر یا برای پرداخت بدهی‌های خود استفاده کنید.

 

اشتراک خودرو تا محل کار

اگر بتوانید از خودروی خود یا همکارانتان به صورت مشترک استفاده کنید، به صورت قابل ملاحظه‌ای در هزینه ها صرفه جویی کرده‌اید.
مثلاً می‌توانید با ۴ نفر از همکاران اداره‌تان قرار بگذارید که هر روز یک نفر ماشین بیاورد و به دنبال بقیه برود. به این ترتیب، هر ماشین به جای ۷ روز در هفته، نهایتاً دو روز در هفته کار خواهد کرد و هزینه ها پایین می‌آید.

 

خودروی خود را همیشه به صورت بهینه نگه دارید

شاید چندان به چشم نیاید، اما کم باد بودن لاستیک‌های ماشین، بیش از حد استفاده کردن از روغن موتور و یا تعویض نکردن فیلتر هوای ماشین، می‌تواند به مصرف بیشتر بنزین منجر شود. بنابراین اگر هم قصد اجرا کردن ترفندهای بالا را ندارید، لااقل به اتومبیلتان برسید تا بعداً هزینه های اضافی برای شما به بار نیاورد.

 

راه دوم کاهش هزینه ها: راه‌هایی برای صرفه جویی در بدهی

هر زمانی که بتوانید از مقدار پولی که بدهکارید کاهش دهید، به شما کمک خواهد کرد که هزینه های ماهانه خود را کم کنید. پرداخت بدهی به معنی کاهش صورت حساب‌ها است که امکان ذخیره پول بیشتری را به شما می‌دهد. این راه‌ها را امتحان کنید.

 

 

وام منزل یا خودرو بگیرید

اگر شرایط این را دارید که وام مسکن یا خودرو با نرخ بهره پایین بگیرید، این کار را انجام دهید. گرفتن وام با نرخ بهره پایین‌تر نه تنها می‌تواند برای شما پول ذخیره کند، بلکه می‌تواند پرداخت‌های ماهانه شما را کاهش و جریان پول نقد ماهانه شما را افزایش دهد.

 

اول وام‌های دیگر، بعد وام دانشجویی

وام‌های دانشجویی معمولاً بهره خیلی پایینی دارند. بنابراین در صورت داشتن مهلت، ابتدا وام‌های دیگر که بهره بالاتری دارند را پرداخت کنید و سپس به سراغ تسویه وام دانشجویی بروید.

 

 

در یک برنامه بازپرداخت بدهی خودکار ثبت نام کنید (مانند پرداخت از فیش حقوقی)

بسیاری از برنامه‌های قسطی، به ویژه آن‌هایی که در رابطه با وام‌های دانشجویی هستند، در صورت ثبت نام برای پرداخت صورتحساب اتوماتیک، نرخ بهره را کاهش می‌دهند.
ممکن است خودتان به صورت خودکار نتوانید هر ماه پولی برای پرداخت اقساطتان کنار بگذارید. اما با پرداختاتوماتیک، خود به خود اقساطتان آر حقوقتان کم می‌شود.
به این ترتیب مطمئن هستید که متحمل هیچ گونه ضرری نخواهید شد و هیچ قسطی را از دست نخواهید داد.

 

وسایل بلا استفاده را بفروشید

گاو صندوق، طاقچه و اطاق زیر شیروانی خود را بگردید. به دنبال وسایلی باشید که دیگر استفاده نمی‌کنید و ممکن است با ارزش باشند. سپس آنها را در سایت‌ها و یا اپ های فروش کالا مثل دیوار و شیپور معرفی کنید؛ سپس از پولی که به دست آوردید می‌توانید برای پرداخت بدهی‌هایتان استفاده کنید.

 

 

راه سوم کاهش هزینه ها: راه‌هایی برای کاهش هزینه قبض‌ها

با اینکه انرژی و سوخت در ایران ارزان به نظر می‌رسد، اما بازهم با عادات بد و مصرف بی رویه باعث می‌شویم بخش زیادی از درآمدهایمان صرف پرداخت قبض‌های مختلف شود. از قبض آب و برق تا گاز و تلفن و موبایل.
خوشبختانه، تکنولوژی راه‌هایی مؤثر برای افزایش تأثیر انرژی و کاهش هزینه قبض‌ها پدید آورده است.

 

لامپ‌های کم مصرف نصب کنید

اگر تا به حال لامپ‌های منزل خود را تعویض نکرده‌اید، تغییر لامپ‌ها به لامپ‌های کم مصرف را در نظر داشته باشید. این لامپ‌ها تا حدود ۴ برابر بیشتر در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنند و طول عمر بیشتری نیز دارند.

یک ترموستات قابل تنظیم نصب کنید

یک ترموستات قابل تنظیم به شما این امکان را می‌دهد که گرمایش و سرمایش منزتان را هنگامی که در منزل نیستید (از راه دور)، هنگام خواب، و.. تغییر دهید و به طور ویژه در قبض‌های برق و گاز خود صرفه جویی کنید.
شما حتی می‌توانید آن را طوری تنظیم کنید که سیستم سرمایش یا گرمایش منزلتان درست قبل از رسیدنتان به منزل فعال شود.
همچنین پنجره‌های دو جداره، به شدت در کنترل سطح انرژی مؤثر هستند و ضمناً از شما در برابر آلودگی‌های صوتی و هوایی محافظت می‌کند.

 

تمام وسیله‌های الکتریکی استفاده نشده را از پریز جدا کنید

آیا هنوز وسایل الکتریکی در منزلتان وجود دارد که به پریز متصل است؛ اما به ندرت از آن استفاده می‌کنید؟
بیشتر وسایل الکتریکی مقدار کمی از الکتریسیته مصرف می‌کنند. برای حذف این مصرف، هر وسیله الکتریکی که از آن به ندرت استفاده می‌کنید را از برق جدا کنید. جدا نکردن وسایل برقی از پریز، همچنین باعث افزایش خطر آتش سوزی می‌شود.

 

استفاده از تایمرها و محافظ‌های برقی

محافظ‌های برقی کار شما را آسان می‌کنند و شما می‌توانید با یک کلید تمام وسیله‌های الکتریکی متصل به آن را خاموش کنید. اما تایمرها می‌توانند به گونه‌ای تنظیم شوند که در ساعاتی خاص از شبانه روز برق را قطع کنند. استفاده از این دو وسیله را فراموش نکنید.

دمای آبگرمکن خود را کاهش دهید

آبگرمکن یک وسیله مکنده انرژی در بیشتر منازل است که حدود ۱۴ درصد از مخارج انرژی را به خود اختصاص می‌دهد. معمولاً در خانه‌های ما، آبگرمکن روی درجاتی تنظیم شده که واقعاً به آن سطح از گرما نیازی ندارییم. به علاوه این که گرمای آبگرمکن به طور منظم به محیط داده می‌شود که به این معنی است که نیاز به سوزاندن انرژی بیشتری برای گرم نگه داشتن آب نیاز دارد.

هر دو مسئله را به وسیله کاهش دمای آبگرمکن تا حدود ۶۰ درجه سانتی گراد و عایق بندی آبگرمکن حل کنید.

 

منزلتان را از لحاظ جریان هوا عایق بندی کنید

عایق بندی جریان هوای منزلتان می‌تواند از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند. عامل رایج در هدر رفتن انرژی در خانه‌های قدیمی عایق نبودن آن‌هاست. از دست دادن هوای سرد در تابستان و هوای گرم در زمستان باعث افزایش قابل توجهی در میزان مصرف انرژی می‌شود.

قبض تلفن همراهتان را کاهش دهید

میزان استفاده شما از تلفن همراهتان چقدر است؟
اگر مکالمات با بسته‌های اینترنت زیادی مصرف می‌کنید، می‌توانید از طرح‌هایی که اپراتور شما پیشنهاد می‌دهد، استفاده کنید. مثلاً طرح مکالمه یکماهه نامحدود یا بسته‌های ارزان قیمت‌تر اینترنت.

 

 

راه چهارم کاهش هزینه ها: هزینه های تفریحتان را کاهش دهید

با وجود اینکه هرگز نباید از تفریحات خود دست بکشید و برای کاهش هزینه ها، تفریح نکنید، اما برخی افراد به قول معروف «از آن ور بوم» افتاده‌اند و هزینه های بسیار زیادی را صرف تفریح می‌کنند.
افراط و تفریط در تفریح، هردو به یک اندازه مضر است.

 

 

عضویت در باشگاه‌ها را لغو کنید

به هزینه هایی مانند عضویت در باشگاه بدنسازی، سالن فوتبال و یا بیلیارد نگاهی بیاندازید. چند بار از این سرویس‌ها استفاده می‌کنید؟ اگر از آن‌ها کمتر از یک الی دو بار در هفته استفاده می‌کنید، مثل این است که پول خود را دور می‌اندازید. لغو عضویت در این باشگاه‌ها را امتحان کنید و ببینید آیا واقعاً به آنها نیاز دارید یا دلتنگ آن‌ها می‌شوید یا نه؟

 

به دنبال تفریحات ارزان قیمت باشید

آیا از امکانات کتابخانه‌های محلی استفاده می‌کنید؟ آیا به همایش‌های محلی مانند فستیوال‌های موسیقی و نمایشگاه‌های نقاشی مراجعه می‌کنید؟ جامعه ما تفریحات ارزان قیمت یا رایگان هم کم ندارد. هر پولی که ذخیره کنید همان پولی است که برای تفریح خرج نمی‌کنید. شما می‌توانید از گالری‌های رایگان کتابخانه‌های مرکزی و یا حوزه‌های هنری استفاده کنید، به کوه و طبیعت که هیچ خرجی ندارد بروید و یا کتاب بخوانید و فیلم تماشا کنید.

 

راه‌های جدیدی برای کاهش هزینه های سفر پیدا کنید

اگر در محلی به دور از خانواده و آشنایان خود زندگی می‌کنید، پس به خوبی از هزینه های سفر آگاه هستید. برای صرفه جویی تا حد ممکن، از تعداد سفر کم کنید و از کارت‌های اعتباری مسافرتی مانند سرویس رایگان از هتل تا فرودگاه و … استفاده کنید.

 

 

راه پنجم کاهش هزینه ها: در هزینه های خورد و خوراکتان کمی صرفه جویی کنید

غذا هم مثل تفریح، هرگز نباید کیفیت پایینی داشته باشد و یا کم مصرف شود. به اندازه‌ای که بدنتان نیاز به مواد غذایی دارد، مصرف کنید. چون کاهش سطح کیفیت تغذیه، بعدها، هزینه های زیادی برایتان خواهد تراشید. اما می‌توانید با استفاده از راه‌های زیر، این هزینه ها را کاهش دهید و ضمناً سالم‌تر بمانید.

 

غذا خوردن در بیرون را کاهش داده یا حذف کنید

بیرون رفتن و غذا خوردن در بیرون می‌تواند یک گزینه لوکس برای خانواده‌های بزرگ باشد و حتی در زمان نیز صرفه جویی کنید، اما هزینه های آن می‌تواند زیاد باشد. اینکه همیشه در بیرون از منزل غذا بخورید هم به سلامتتان آسیب می زند و هم باعث افزایش مخارجتان می‌شود.
به جای آن به دنبال گزینه‌هایی که پخت غذا ذر منزل را راحت‌تر می‌کنند باشید. برای مثال غذای زیادی درست کنید و منجمد کنید تا پخت آن‌ها در دفعات بعد آسان‌تر شود. در عین حال، بیشتر بر دستور العمل های (پخت غذا) ساده تمرکز کنید و دستورالعمل‌هایی انتخاب کنید که از محصولات تازه فصلی محل زندگیتان استفاده می‌کند.

 

از کوپن‌ها استفاده کنید و مواد فاسد نشدنی را فله‌ای بخرید

خیلی از ما بیشتر از نیازمان خرید می‌کنیم؛ به طوری که میوه و یا سبزیجات فاسد می‌شوند و مجبوریم آنها را دور بریزیم. دقت در خرید و خریدِ به اندازه، صرفه جویی زیادی برای شما به همراه دارد.
فقط آنچه را که نیاز دارید بخرید و چیزی که نیاز ندارید را حتی اگر درصد تخفیف (حراج) داشت، نخرید. تمام فکرتان را به مواد غذایی فاسد نشدنی ندهید، شما می‌توانید نمک، قند، شکر، صابون، شامپو و… را نیز بخرید.

 

باغچه درست کنید

کشت سبزیجات در منزل هم فال است و هم تماشا. هم یک سرگرمی عالی است و هم می‌تواند صرفه جویی در هزینه ها را در پی داشته باشد.
بر روی سبزیجاتی که به راحتی رشد می‌کنند و میوه فراوانی می‌دهند مانند گوجه فرنگی تمرکز کنید و یاد بگیرید چگونه می‌توانید اضافی آنها را کنسرو و انبار کنید. باز کردن یک کیسه از گوجه فرنگی در زمستان که خودتان آنرا در تابستان کاشته و بسته بندی کرده‌اید، یک حس فوق العاده دارد.

 

بعضی از نیازهایتان را عمده‌ای بخرید

بسیازی محصولات (نه تنها موادغذایی) در مغازه‌ها به صورت عمده با قیمت بسیار پایین‌تر موجود هستند. به مواد استفاده شده در آنها (محصول تک و محصول عمده) توجه کنید و اگر مشابه هستند، محصول عمده را بخرید و در مصارفتان صرفه جویی کنید. مثلاً اگر مصرف برنج شما زیاد است، خرید برنج به صورت عمده‌ای خیلی به صرفه‌تر است. در عوض اگر از سیب زمینی خیلی کم استفاده می‌کنید لزومی ندارد سه تا گونی از آن کنار راه پله‌ها خاک بخورد!

 

 

راه ششم کاهش هزینه ها: راه‌هایی برای کاهش هزینه های بیمه

همه ما به بیمه برای محافظت از حوادث ناخواسته نیاز داریم. اما زیاده روی در بیمه هم آسیب‌های خاص خودش را دارد. اگر سطم درآمدتان بالا نیست، واقعاً لزومی ندارد از انواع و اقسام بیمه‌ها استفاده کنید.

 

 

بیمه سلامت خود را کاهش رتبه دهید

از محل کارتان درمورد گزینه‌های متفاوت موجود برای شما که ممکن است هزینه های بیمه شما را کاهش دهد سؤال کنید، و اگر صاحب فرزند هستید از نگاه انداختن به گزینه‌های خانواده غافل نشوید. اگر صاحب فرزند هستید تمام اعضای خانواده باید به گزینه‌های بیمه نگاهی بیاندازند.
اگر فردی هستید که به داروها زیاد اعتماد نمی‌کنید یا زیاد به پزشک مراجعه نمی‌کنید و فقط به دنبال پوشش سلامتی در موارد ضروری هستید، به دنبال گزینه‌هایی بروید که اقساط ارزان‌تری دارند.

بیمه عمر دوره‌ای را در نظر بگیرید

بیمه عمرها ارزان‌تری هم وجود داردو البته به قول معروف هرچه پول بدهید آش می‌خورید، اما بعضی از بیمه‌های عمر با مزایای زیاد واقعاً به اقساط ماهانه سنگینش نمی‌ارزد. در حقیقت با این کار شما دارید نقد را ول می‌کنید و نسیه را می‌چسبید. فکر کردن و آینده نگری برای دوران پیری خوب است، اما نه افراطی!

راه‌هایی برای کاهش هزینه در سایر موارد

اگر شما هنوز به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه های ماهانه خود و صرفه جویی در مخارجتان می‌گردید، وقت آن است که کمی دقیق‌تر شوید. موارد زیر پیشنهادهایی هستند که ممکن است در پیدا کردن بیشترین صرفه جویی در بودجه ماهانه به شما کمک کنند.

هزینه های مراقبت از فرزندتان چقدر است؟

اگر شما و همسرتان هردو شاغل هستید و بچه کوچک دارید، می‌توانید گزینه‌های متفاوتی برای نگهدرای از فرزندتان در نظر بگیرید. گزینه‌های مراقبتی کودکان مثل مهدکودک‌ها در منطقه خودتان را مقایسه کنید و اگر جایگزین ارزانتری دیدید از آن استفاده کنید. می‌توانید ایده‌های خلاقانه‌تر دیگری را امتحان کنید. به عنوان مثال از کمک والدین خود استفاده کنید یا هفته‌ای یکبار شیفت شب بمانید تا در طول روز بتوانید در منزل باشید تا نیاز به پرستار کودک نداشته باشید.

 

فعالیت‌های کودکان را سازماندهی کنید

هزینه های بالای ورزشی کودکان، اگر آنها را بررسی نکنید، می‌توانند از کنترل خارج شوند. برای به حداقل رساندن این هزینه ها، قبل از اجازه ثبت نام دادن به کودکانتان، به هزینه های واقعی آن نگاهی بیاندازید. در عین حال، به فرزندتان بیاموزید که بهتر است روی یک رشته ورزشی متمرکز شود تا چندین رشته.

 

 

کارها را خودتان انجام دهید

خدمات خانگی را به جای واگذاری به دیگران، خودتان انجام دهید. مثلاً جمعه‌هایتان را به تعمیرات و کارهای خانه اختصاص دهید این کار علاوه بر کاهش هزینه ها باعث همدلی بیشتر در خانواده و تقسیم کار می‌شود.

 

هزینه های آرایش و پیرایش خود را کاهش دهید

اگر خانم هستید و هر هفته عادت به آرایشگاه رفتن دارید، کمی این عادت را تعدیل کنید.
اگر آقا هستید و هر هفته موهایتان را کوتاه می‌کنید، می‌توانید آن را به دو هفته یا یک ماه یکبار تغییر دهید یا با آرایشگرتان برای تخفیف مذاکره کنید.
اگر شامپوهای گرانقیمت می‌خرید، به دنبال جایگزین‌های ارزانتر باشید. لزومی ندارد که هزینه زیادی برای زیبا شدن پرداخت کنید.

 

عادت‌های مصرفی خود را کاهش دهید یا حذف کنید (مانند سیگار یا الکل و..)

هرگونه عادت مصرفی چه سیگار باشد چه انواع نوشیدنی‌ها، بدون اینکه برای شما مزیتی داشته باشند بودجه شما ر ا می‌بلعند. این عادت‌ها را کنار بگذارید و اجازه ندهید بودجه شما صرف کارهای بیهوده شود.

به یک منطقه ارزانتر نقل مکان کنید

بسیاری از مردم زمانی که به دنبال راهی برای کاهش هزینه ها می‌باشند این گزینه را کنار می‌گذارند. اما اگر شما بتوانید کاری در مکانی دیگر پیدا کنید، ممکن است ارزش توجه به این گزینه را داشته باشد. به محل‌های دیگری از کشور که می‌توانید استخدام شوید و حقوقی که در آنجا می‌توانید بگیرید نگاهی بیاندازید. سپس به هزینه های زندگی و اجاره در آن محل نگاه کنید و حساب سر انگشتی کنید. معمولاً شما می‌توانید مکان موردنظرتان را در منطقه‌های روستایی یا حومه شهر با امکانات شهری پیدا کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *