نکات طلایی صدور و دریافت سفته

سفته سندی تجاری است که بر اساس آن، صادر کننده تعهد می‌کند مبلغ معینی را در زمانی معین به گیرنده سفته بپردازد. بنابراین، ماهیت سفته تعهد به پرداخت مبلغی پول در آینده است. استفاده از سفته به دلیل مزایایی که دارد در مراودات کاری روزمره افزایش‌یافته است.

از این رو با رعایت برخی نکات و شرایط صدور و دریافت سفته، می‌توان از بروز مشکلات احتمالی در آینده، به راحتی جلوگیری کرد. در مقاله پیش رو با مهم‌ترین نکات صدور و دریافت سفته آشنا می‌شوید.

سفته چه تفاوتی با چک دارد؟

سفته، مانند چک جنبه کیفری ندارد. البته این موضوع می‌تواند یک ویژگی منفی برای سفته به شمار رود؛ چراکه جنبه کیفری چک، یک عامل بازدارنده و ضمانتی جدی برای پرداخت در آینده است.

جنبه کیفری یعنی صدور چک بلامحل به‌خودی‌خود جرم است؛ بدون اینکه جنبه مسئولیت مدنی و بدهکاری به غیر را در نظر بگیریم.

تفاوت دیگری که چک با سفته دارد این است که برای داشتن چک به ‌افتتاح حساب جاری در بانک نیاز دارید تا بتوانید به نام خود چک صادر کنید.

برای بازکردن حساب‌جاری هم نیاز است به بانک ثابت کنید که منبع مالی مستمر دارید و می‌توانید پول‌های تعهد شده را از آن منبع تأمین کنید. در صورتی‌که سفته را می‌توانید خیلی راحت و با پرداخت مبلغ معینی بخرید و به شخص دیگری ارائه کنید.

سفته

مراحل صدور سفته

بسیار پیش آمده‌ که بسیاری از افراد به دلیل عدم آشنایی با شرایط صدور سفته، بدون مطالعه و بررسی و مشورت با افراد آگاه اقدام به ارائه سفته کرده‌اند و با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند. بنابراین؛ بهتر است پیش از پرداخت سفته، با قوانین درست‌نویسی آن به خوبی آشنا شوید:

۱- خرید سفته

مبلغی که برای خرید سفته پرداخت می‌کنید در واقع مالیاتی است که برای صدور آن باید بپردازید. این مبلغ در گذشته به‌صورت تمبری بود که در هنگام خرید سفته باطل می‌شد. اما اکنون با مراجعه به بانک ملی و حتی روزنامه‌فروشي‌ها می‌توانید به هر مبلغی که بخواهید سفته بخرید.

۲- درج تاریخ سررسید سفته

بدون درج تاریخ، سفته سندیت تجاری خود را از دست می‌دهد. سررسید سفته را می‌توان عندالمطالبه تعیین و یا برای آن، ‌یک سررسید دقیق معین کنید.

۳- تعیین یک مبلغ مشخص برای سفته

سقف مبلغی که صادرکننده سفته باید پرداخت کند به‌صورت مورب در زمینه سفته نوشته‌شده است. (مثلاً ۵ میلیون تومان). اما اگر مبلغ دیگری مدنظر باشد، باید به‌صورت دقیق، هم به صورت عددی و هم حروفی بنویسید.

سفته

۴- تعیین گیرنده سفته

در این قسمت شما می­‌توانید عبارت «در وجه حامل» را بنویسید یا نام دقیق شخصی که سفته را به نفع او صادر می‌­کنید، درج نمایید.

سفته‌ای که­‌ در وجه حامل باشد یا به «حواله‌کرد» داشته باشد را می‌توان مانند چک، به دیگری انتقال داد. از این رو بهتر است با ذکر نام دقیق شخصی که می‌خواهید به او سفته بدهید و خط زدن عبارت «حواله‌کرد»، راه را برای سوءاستفاده‌های احتمالی تنگ‌تر کنید.

 

۵- تعیین نوع کارکرد سفته

باید در سفته دقیقا ذکر کنید که به چه دلیلی سفته را به طرف مقابل می‌دهید. به عنوان نمونه؛ اگر برای ضمانت کار سفته می‌دهید، باید عبارت «جهت حسن انجام کار مطابق با قرارداد فلان» در سفته نوشته شود. درست نوشتن سفته از سوءاستفاده‌های احتمالی از آن جلوگیری می‌کند.

اگر سفته وصول نشود، چه‌کاری می‌توان انجام داد؟

اگر مبلغ تعهد شده، در موقع سررسید، به هر دلیلی پرداخت نشود، دارنده سفته می‌تواند تا ۱۰ روز بعد از تاریخ سررسید، درخواست واخواست سفته را ارائه کند.

سفته

برای این کار باید واخواست‌نامه‌ای تنظیم کنید و به دادگاه ارائه دهید. در تنظیم واخواست‌نامه باید یک رونوشت کامل از موارد امضا شده بنویسید و با استفاده از کاربن آن را در سه نسخه مشابه تنظیم ‌کنید.

بعد از چسباندن تمبر به واخواست خود، دادگاه دستور می‌دهد که این برگه به صادرکننده سفته ابلاغ شود. نکته مهم این است که در مورد وصول مبلغ، هیچ نوشته‌‌ای ازنظر اعتبار و قدرت اجرایی، جایگزین واخواست‌نامه نمی‌‌شود.

/انتهای مقاله

من حمید محمدی، وکیل پایه یک دادگستری هستم و بیش از دو دهه است که وکیل و مشاور حقوقی سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی هستم. بخش مهمی از مشکلات حقوقی کسب و کارها به دلیل عدم آگاهی به قوانین هست و در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

عضویت در کانال
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. شروین
    ۱۰:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱۶

    سلام
    آقا در محل پرداخت سفته ک روی اون قید شده و سفته تحویل داده شده،میشه اعلام دریافت سفته در همون محل رو برای پایان کار کرد؟؟