آیا همه بدهی‌‌ ها بد هستند؟

بدهی

احتمالاً شما هم موافق هستید که یکی از ناخوشایندترین واژه‌ها در بحث‌ها و امور مالی بدهی است. تقریبا همه مردم به‌نوعی با این موضوع درگیر هستند و عواقب آزاردهنده آن را درک کرده‌اند.

اما بدهی چیست؟ آیا همه بدهی ها بد هستند؟ و آیا بدهی خوب هم داریم؟ این‌ها پرسش‌هایی است که قرار است در این مقاله به آن‌ها پاسخ دهیم.

بدهی چیست؟

بدهی تعهدی مالی است که در آینده دور یا نزدیک باید به آن عمل کنیم. یعنی امروز چیزی را می‌خریم تا در آینده مبلغ آن را بپردازیم. خرید اقساطی اتومبیل، گرفتن وام و مواردی مانند این‌ها، نمونه‌هایی از بدهی هستند.

چه بدهی‌ هایی بد هستند؟

همه ما به دلایل مختلف ممکن است بدهکار شویم. مثلا:

 • برای خرید خانه، از دوستان و اقوام پولی را قرض می‌کنیم و یا وام می‌گیریم؛
 • برای خرید وسیله‌ای پول کم داریم و از دیگران قرض می‌کنیم؛
 • یک اتفاق غیرمترقبه می‌افتد که برای تامین هزینه‌های آن به اندازه کافی پول نداریم؛
 • برای تامین سرمایه‌ یک کسب و کار از دیگران پول می‌گیریم؛
 • و ده‌ها دلیل دیگر…

حال برخی از بدهی‌ ها هستند که ایجاد و یا تداوم آن‌ها می‌تواند به مرور باعث بروز بحران‌های مالی شوند. به‌طور کلی هر بدهی که نتیجه‌ آن از آورده‌اش کمتر باشد، یک بدهی بد محسوب می‌شود.

مثلا برخی افراد برای پرداخت اقساط معوقه یک وام بانکی و یا تسویه آن به سراغ یک گرفتن یک وام دیگر می‌روند. در اغلب مواقع این کار تنها باعث تغییر ماهیت بدهی می‌شود و حتی در طولانی‌مدت حجم بدهی فرد را افزایش می‌دهد.

بدون‌شک چنین بدهی یک بدهی بد محسوب شده و فرد را همچنان بدهکار نگه‌ داشته و شاید هم باعث انباشت بدهی برای او شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم هر گاه خواستید بدهی برای خود ایجاد کنید، به این پرسش پاسخ دهید:

 

آیا نتیجه این بدهی از آورده‌اش بیشتر است؟

 

اگر پاسخ منفی بود، سعی کنید با بررسی کامل جوانب در تصمیم خود برای ایجاد آن بدهی تجدیدنظر کنید.

بدهی

واقعا بعضی از مواقع می‌توان به جای ایجاد بدهی‌ های غیرضروری به این فکر کرد که چگونه می‌توانیم درآمد خود را افزایش داده تا نیازهای مالی‌مان را تامین کنیم.

چگونه بدهی ما را به ثروت می‌رساند؟

طبق نظر آقای رابرت کیوساکی (نویسنده کتاب معروف پدر پولدار، پدر بی‌پول) اگر بخواهید به ثروت برسید، باید یاد بگیرید که چگونه از قدرت بدهی استفاده کنید!

در حقیقت بحث بر سر این است که باید تلاش کنیم که برای خود بدهی های خوب ایجاد کنیم. بدهی‌ که نتیجه آن از آورده‌اش بیشتر باشد را با آغوش باز بپذیرید!

حال ممکن است از خود بپرسید مگر بدهی خوب هم داریم؟ پاسخ مثبت است و در ادامه با ما همراه باشید.

بدهی

بدهی خوب چیست؟

ازنظر علم اقتصاد بدهی‌ خوب، بدهی‌ است که می‌تواند بهره و منفعتی بیش از سودی که در قبال دریافت آن پرداخته می‌شود، داشته باشد.

در واقع بدهی خوب؛ بدهی است، که دارای بهره پایین بوده و برای سرمایه‌گذاری‌هایی نظیر خرید خانه، گردش مالی موردنیاز یک کسب ‌و کار یا سرمایه‌گذاری خاص با درآمد مناسب استفاده می‌شوند.

فرض کنید وامی به مبلغی معین گرفته‌اید. اگر این وام در محلی سرمایه‌گذاری شود که آورده‌ای بیشتر از سود پرداختی برای وام داشته باشد، این مثالی از یک بدهی خوب است.

مثلا وامی می‌گیرید که باید برای آن ۲۰ درصد سود پرداخت کنید. اما آن را در محلی سرمایه‌گذاری می‌کنید که ۴۰ درصد سود به دست می‌آورید.

در واقع شما با پول دیگران، ۲۰ درصد سود به دست می‌آورید و این همان روش اهرم‌کردن در علم اقتصاد یا OPM است. این امر باعث افزایش ثروت می‌شود.

اما افرادی که هوش مالی چندان بالایی ندارند، معمولاً گرفتار بدهی‌های بد می‌شوند. این افراد وام‌هایی که می‌گیرند، برایشان ارزش‌افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند. بنابراین مبلغ سودی که برای وام خود پرداخت می‌کنند، از مبلغ سودی که از سرمایه‌گذاری با وام به دست می‌آورند، بیشتر است و برای بازپرداخت آن ناچار هستند که از محل دارایی‌های خود برداشت کنند.

بدهی

چگونگی بدهی خوب را تشخیص دهیم؟

یک بدهی خوب باید ۴ ویژگی زیر را داشته باشد:

 1. منفعت ایجاد کند؛
 2. جریان درآمدی ایجاد کند؛
 3. به دارایی بیفزاید؛
 4. سودآوری پیوسته داشته باشد؛

بدهی‌های خوب، آن‌هایی هستند که برای شما پول می‌سازد. بدهی‌هایی هستند که درواقع نوعی سرمایه‌گذاری در یک بخش به‌حساب می‌آیند تا شما از سود آن سرمایه‌گذاری، بتوانید بدهی‌های بدتان را بپردازید.

اگر بدهی‌های شما هنوز به حدی زیاد نشده که از کنترل خارج شوند، بهتر است یاد بگیرید چگونه می‌توانید خودتان حقوق خودتان را پرداخت کنید و برای خود مدل‌های درآمدی جدید ایجاد کنید.

بنابراین بدهی چیز خیلی بدی نیست و حتی می‌تواند مسیر رسیدن ما را به ثروت هموارتر کند. از این رو برای اینکه متوجه شویم که چگونه می‌توان به‌طور صحیح بدهکار بود و چگونه بدهی‌ ها را تحت کنترل خود در بیاوریم، نیازمند کسب هوش و دانش مالی هستیم.

بنابراین به‌جای گفتن «من نمی‌توانم از عهده‌ پرداخت فلان هزینه بربیایم» از خودتان بپرسید «چگونه می‌توانم از عهده‌ پرداخت فلان هزینه برآیم؟» به ‌این ‌ترتیب ذهن شما به‌جای موانع، به سمت راه‌حل‌ها پیش می‌رود.

بدهی

 

/ انتهای مقاله

من عبدالحکیم بائی معامله‌گر و تحلیل‌گر بازارهای مالی داخلی و خارجی هستم و بیش از ۱۰ سال است در این زمینه فعالیت می‌کنم. از سال ۹۵ هم وب‌سایت فکر طلایی را تاسیس کردم تا حاصل آموخته‌ها و تجربیاتم را در زمینه کسب ثروت و امور مالی با دیگران به اشتراک بگذارم.

عضویت در کانال
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. یخشی محمد
  ۱۱:۴۰ ۱۳۹۷/۰۶/۰۵

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدی که در سایت می گذارید یک پیشنهاد داشتم اگه امکان دارد در کانال آموزش های تکنیکال و بنیادی بازار سکه و ارز و موقیت های مالی بگزارید راستی به نظرم اگه رایگان باشد شاید در نظر برخی بی ارزش جلوه کند به نظرم اگر در قبال حق اشتراک که با مبلغی که در بضاعت قشر عموم جامعه باشد بهتر است اگر با این ایده موافق بودید لطفا در کانال به صورت نظر سنجی قرار دهید.با تشکر امانبایی