آشنایی با مهمترین اصطلاحات بورس

اصطلاحات بورس

اگر به تازگی با بورس آشنا شده و یا قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارید، آشنایی با اصطلاحات بورس به شما کمک می‌کند تا اتفاقاتی که در این بازار بزرگ مالی می‌افتد را بهتر درک کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با مفهوم 10 اصطلاح رایج در بازار بورس آشنا شوید.

سهام فعال

سهام فعال در بازار بورس، سهامی است که به طور روزانه و مکرر مورد معامله قرار می‌گیرد. مانند سهام شرکت‌های بزرگ و مهم، به خصوص شرکت‌هایی که نسبت به نوسانات اقتصادی و سیاسی حساس هستند.

سهام غیرفعال

برای برخی از سهام در بازار بورس به ندرت خریدار یا فروشنده‌ای پیدا میشود. به همین دلیل چنین سهامی به ندرت در بازار خرید و فروش شده و به آنها سهام غیرفعال می‌گویند. معمولا اختلاف بین قیمت خرید و فروش سهام غیرفعال زیاد است.

شاخص بورس

شاخص‌ها در بورس اعدادی هستند که وضعیت بازار را در دوره‌های قبل نشان می‌دهند. در واقع، شاخص‌ها چشم‌اندازهایی هستند که می‌توان با استفاده از آنها، استراتژی‌های مناسبی را پایه‌ریزی کرد. هر شاخص اسم خاصی هم دارد؛ مثلا شاخص کل بورس تهران «تپیکس» نامیده می‌شود. این شاخص، نشانگر روند عمومی قیمت کل شرکت‌های بورس است و تغییرات سطح عمومی قیمت‌ها را نسبت به تاریخ مبدا نمایش می‌دهد.

درصد تقسيم سود

سود نقدي تقسيم شده بين سهام‌داران نسبت به سود اعلام شده شركت را درصد سود تقسیمی می‌نامند. این فاکتور بیانگر میزان تحقق سود اعلام شده از طرف شرکت است. این درصد به شما کمک می‌کند، با بررسی درصد سودهای تقسیم شده قبلی، تصمیم مناسبی در قبال سرمایه‌گذاری در شرکت مورد نظر بگیرید.

برگه سهام

حداقل هفت روز پس از آنکه تقاضای خرید یک سهم را به کارگزار ارائه کردید، برگه سهام شما آماده می‌شود. اين برگه، سند مالكيت سهام براي شما است كه در آن ميزان سرمايه شركت و مقدار مشاركت شما در سرمايه شركت (تعداد سهام) قيد می‌شود.
چنانچه مجددا از شركتي كه قبلا سهام‌دار آن بوديد، سهام بخرید، ميزان جديد سهام خريداري شده به تعداد قبلي اضافه خواهد شد و در سند جديد قيد مي‌شود و برگه قبلي سهام، ديگر ارزشی نخواهد داشت.

EPS

پیش‌بینی سود شرکت به ازای هر سهم در یک سال مالی را EPS می‌نامند. وقتی یک شرکت بخواهد سودش را تغییر دهد، چنانچه پیش‌بینی سود بیشتر از پیش‌بینی قبلی باشد، تعدیل مثبت و اگر کمتر از قبل باشد تعدیل منفی است. تعدیل مثبت معمولا منجر به افزایش قیمتی یک سهم خواهد شد.

[alert type=”success”]بخوانید: چگونه در بورس موفق شویم؟[/alert]

نسبت P به E

نسبت «پی به ای» نشان دهنده نسبت «قیمت» به «درآمد» است و می‌توان اقبال بازار نسبت به سهم موردنظر را نیز با آن توصیف نمود. هرچه عدد این نسبت کمتر باشد، ریسک کمتر و در عوض سود کمتر است و بالعکس هرچه بیشتر باشد، سود و ریسک هر دو افزایش می‌یابند.

کارگزار بورس

کارگزار بورس، عضوی از سازمان بورس است که مجوز خرید و فروش سهام مشتری را دارد و درصدی از ارزش ناخالص معامله را به عنوان حق کارگزاری دریافت می‌کند. کارگزار بورس، همچنین تسهیلاتی همچون خدمات مشاوره در امر سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی برای تعیین سبد سهام سرمایه‌گذاران و مدیریت سبد سهام مشتریان را ارائه می‌دهد.

تحلیل‌گر فاندامنتال

به متخصصی که دیدگاهی بنیادی (با نیروهای غیراقتصادی مثل قدرت شرکت و نوع مدیریت) در ارزیابی سهام دارد، تحلیل‌گر بنیادی گفته می‌شود.

[alert type=”success”]بخوانید: پنج مهارت یک معامله گر حرفه‌ای[/alert]

تحلیل‌گر تکنیکال

این تحلیل‌گران معتقدند که قیمت اوراق بهادار کاملا توسط عرضه و تقاضای آن تعیین می‌شود. آنها می‌گویند با وجود نوسانات هر روزه، قیمت سهام از الگوی مشخصی پیروی می‌کند و برای دوره‌های طولانی بدون تغییر باقی خواهد ماند.

/ انتهای مقاله

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویداد ها فکر طلایی را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *